Obezite Cerrahisi

Üç farklı yöntemle gerçekleştirilen obezite cerrahisi hastanın rahatsızlığına uygun olacak şekilde gerçekleştirilir. Kilo vermeye büyük oranda yardımcı olacak ameliyat türüdür.

Obezite Cerrahisi Nedir?

Gerçekleştirilen diyet, ilaç tedavileri ve egzersizlerin sonucunda obezite tedavisinin etkili sonuç vermemesi durumunda başvurulan tedavi yöntemidir.

Obezite Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Halk arasında bilinen mide küçültme ameliyatıyla birlikte bilinen bu tedavi yöntemi ile kişinin kilo almasını engellemek için uygulanır. Mide küçültme ameliyatı uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen ameliyat türüdür. Anestezi uygulaması altında yapılır. Kısa süre içinde obezite cerrahisi kişinin kilo vermesine yardımcı olur.

Obezite Cerrahisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Adından da anlaşılacağı gibi işlemden faydalanabilmek için kişinin obezite rahatsızlığı çekmesi durumunda gerçekleştirilen tedavi yöntemidir. Yapılan diyet ve sporlara rağmen hala etkili sonuç alınamazsa işlemin ameliyata kadar ilerlemesini sağlayarak tedavi uygulanır.

Obezite Cerrahisi Kimler İçin Uygundur?

Tıbbi prosedür gereğince işlemin gerçekleşebilmesi adına kişinin mutlaka 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Obezite sorunu yaşayan kişiler için uygun olan tedavi yöntemidir. İşlem öncesinde yapılan tetkikler ve hasta hakkında edinilen bilgiler doğrultusunda planlama gerçekleştirilebilir.

Obezite Tedavisi için Ameliyat Çeşitleri

Yapılacak olan obezite cerrahisi ile birlikte farklı teknik ve yöntemler vardır. Bunlar çeşitlilik bakımından değişim gösterdiğinden dolayı mini gastrik, gastrik bypass, tüp mide, mide kelepçesi ve duodenal switch ameliyatı şeklinde ele alınabilir.

Obezite Ameliyatı Öncesi

Uygulanacak olan işleme engel olacak hususların önüne geçebilmek adına yapılabilecek tedavi yöntemidir. Düzenli olarak kullanılan ilaçlar veya kan sulandırıcı ilaçlara ara verilmelidir. Zararlı gıdalardan kaçınarak uzman hekimin verdiği hususlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Obezite Ameliyatı Sonrası

İşlem öncesinde dikkat edilmesi gereken hususlara aynı zamanda işlem sonrasında da dikkat edilmelidir. Kişinin sağlıklı bir şekilde kilo verebilmesi adına, yapılan ameliyatın etkili olabilmesi için işlem sonrasında da dikkat edilmelidir.

Obezite Cerrahisi Ameliyatı Nasıl Etkili Oluyor?

Yapılan obezite cerrahisi hastadan hastaya farklı etkiler gösterebilir. İşlem yapıldıktan sonra etkiler kendini göstermeye başladığında durum fark edilmeye başlar. Operasyon yapıldıktan sonra kişinin kilolarına veda edeceği süreç başlar. Başarılı bir şekilde kendini göstermeye başladığı zamanlarda kişinin kendine olan öz güvenini yeniden kazanmasını sağlar.

Obezite Cerrahisi Ameliyatı Uzun Sürüyor mu?

Yapılan işlemin süresi hakkında kesin olarak bir süre verme durumu yoktur. Çünkü burada obezite probleminin oranı kişiden kişiye değişkenlik göstermesi mümkün olabilir. Ortalama olarak bir süre aralığı vermek gerekirse obezite cerrahisi 1-2 saat arasında sürebilir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Kadar Sürede Ne Kadar Kilo Verilir?

İşlem yapıldıktan hemen sonra etkilerin görünmesi mümkün değildir. Obezite cerrahisi dünya çapında çok fazla gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Değişimlerin görünmesi için mutlaka 12-18 aylık sürecin dolması gerekir. Daha sonrasında kişinin %85 oranında kilo verdiği görülebilir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Zaman İşe Dönmek Mümkün?

Tedavi süreci uygulandıktan sonra kişinin merak ettiği konular arasında sosyal yaşantıya ve işe dönme durumu ne zaman olduğudur. Kişinin kısa sürede iyileşmesi mümkündür. İyi bir istirahat sonrasında kendini iyi hisseden hasta sosyal yaşantısına ve iş hayatına geri dönebilir. Obezite cerrahisi iyileşme süreci değişim gösterebilir.

Obezite Cerrahisinden Sonra Tekrar Kilo Alma Riski Var mı?

Ameliyat yapıldıktan sonra mutlaka sıvı gıdalar alınması ve dikkat olmak gerekir. Baharatlı yiyecekler, hamur işi, yağlı gibi zararlı gıdaların tüketilmesi durumunda tekrardan kilo alınabilir. Sürecin tamamlanması için mutlaka dikkatli olmak gerekir. Böylelikle sağlıklı sonuçlar alınmış olur.

Obezite Ameliyatının Riskleri Nedir?

Oluşabilecek komplikasyonlar oldukça nadirdir. Fakat kişiden kişiye rahatsızlık görülebileceğinden dolayı temkinli olmak gerekir. Çok nadir olarak yan etkiler görülür. Fakat ciddi bir şekilde yan etkiler görülürse bunun kısa süre içinde uzman hekime bildirilmesi gerekir.

Obezite Cerrahisi Tehlikeli midir?

Yapılan obezite cerrahisi çok az da olsa komplikasyonlar açığa çıkarır. Kişiden kişiye değişim görülebileceğinden dolayı bu konuda kesin bilgi verme durumu yoktur. İşlem öncesinde konuya vakıf olunması durumunda işlemin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine karar verilebilir.

Obezite Cerrahisinin Yan Etkileri var mı?

Obezite ameliyatından sonra oluşabilecek komplikasyonlar oldukça azdır. İşlem sonrasında kanama, anestezi problemleri, enfeksiyon oluşumu gibi durumların ortaya çıkması söz konusu olabiliyor. Bu sebepten dolayı önceden yapılan bilgilendirmenin haricinde bir sorun çıkarsa, uzman hekime durumun bildirilmesi gerekir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Takip Nasıl Yapılır?

Cerrahi operasyon tamamlandıktan sonra uzman hekimin verdiği hususların göz önünde bulundurulması gerekir. İşlem sonrasında düzenli olarak muayene gerçekleştirilmeli. Sağlık merkezleri bu konuda detaylı bir şekilde bilgi vermiş olacaktır ve bilgilendirecektir.

Obezite Cerrahisi Fiyatları 2022

Güncel fiyat bilgisi alabilmek adına, işlemin yapılacağı sağlık merkeziyle görüşme yapılabilir. Ön muayene sonucunda daha etkili ve sağlıklı sonuç alınmasına yardımcı olacaktır. Güncel fiyat bilgisi sonucunda obezite cerrahisi yapılabilir.